Od kilku dni zbieram się do przekazania Wam ciekawych wieści ze świata medycyny. Wreszcie przy sobocie udało mi się napisać szybkie wprowadzenie do grudniowego artykułu w “Nature”

Kolejny raz jesteśmy informowani o wpływie składników pokarmowych na rozwój choroby nowotworowej. W tym konkretnym przypadku naukowcy pod wodzą profesora Salvadora Aznara Benitah z Barcelony odkryli białko nazwane CD36, które powoduje przerzuty komórek rakowych. Białko to występuje w błonach komórkowych komórek nowotworowych i odpowiedzialne za wykorzystywanie kwasów tłuszczowych.

Komórki nowotworowe, które pozostają w jednym miejscu można w wielu przypadkach usuwać operacyjnie. Są jednak miejsca nieoperacyjne. Równie dużym, albo nawet większym problemem jest sytuacja gdy komórka wydostaje się z jednego miejsca i z krwią rusza aby zaatakować inne miejsce naszego ciała, później jeszcze kolejne i jeszcze kolejne.  Dlatego tak istotną kwestią jest powstrzymanie komórek nowotworowych od migracji.  W badaniach na myszach skutecznie próbowano również zablokować receptor białka CD36, co zahamowało proces przerzutu. To ogromny sukces. Warto jednak też zaznaczyć, że nie spowodowało zmniejszenia się istniejącego guza.

Można by więc myśleć, że wysokotłuszczowe diety uchodzące dotychczas za diety przeciwnowotworowe nie spełniają swojej roli. Trudno mi się z tym zgodzić. Po pierwsze dlatego, że zauważono że to jednak nasycone kwasy tłuszczowe – kwas palmitynowy był tym kolokwialnie mówiąc najgorszym.

Nadal uważam, że dieta niskowęglowodanowa, wysokotłuszczowa jest najlepszym rozwiązaniem. Kluczem jednak jest  właściwe zbilansowanie rodzajów kwasów tłuszczowych bliższe 1:1:2 , utrzymanie stosunku omega 3 do omega 6 ma poziomie 1:1, oraz odpowiednio wysoka podaż antyoksydantów takich jak witamina E, C, czy atocyjanów.

Dodatkowo wbrew medycynie konwencjonalnej tkwię w przekonaniu że post jest jedną z lepszych metod zapobiegania rozwojowi choroby nowotworowej. Okresowy post podczas którego nie przyjmuje się ani tłuszczów, ani węglowodanów, czy innych składników odżywczych. Temu jednak poświęciłem wiele miejsca na moim blogu drogazdrowia.com

Zapraszam Was do zapoznania się z badaniem : Targeting metastasis-initiating cells through the fatty acid receptor CD36″

Share This

Uwaga, ta strona używa COOKIES. Dowiedz się więcej.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Zamknij